juli
2014
28. jun - 4. aug
SOMMERFERIE
Alle ønskes en god sommer. 
1. aug - 3. aug
Familielejr
DGI afholder familielejr på skolen
5. aug - 8. aug
VGIE - Light
Sommerlejr for børn mellem 10-14 år. 
10. aug
1. skoledag 14/15
Velkommen til elevholdet 2014/15.
26. aug - 28. aug
Introtur
Alle nye elever er på introtur. 
6. sep
Stafet for LIVET
Skolen deltager i stafet for Livet i Haderslev.
26. sep 16:00 - 28. sep 11:00
Forældredøgn
Alle forældre prøver et efterskoledøgn på VGIE.
28. sep 13:00
EFTERSKOLERNES DAG
Åbent hus mellem kl. 13-17
30. sep
Afdelingshygge
Hygge på afdelinger sammen med afdelingslærer. 
11. okt - 19. okt
Efterårsferie
31. okt
Forældresamtaler
Forældresamtaler
2. nov
Forældresamtaler
8. nov - 9. nov
NYE ELEVERS DØGN
Elevholdet 2015/16 afholder nye elevers døgn.
11. nov 19:30
Gæsteaften
9. klasserne har gæster på besøg.
12. nov 19:30
Gæsteaften
10. klasserne har gæster på besøg.
17. nov - 21. nov
Brobyg/fagdag
10. klasse er i brobygning. 9.kl fagdage
24. nov - 28. nov
OSO/projektuge
10. kl. skriver OSO og 9. kl. har projektuge.
6. dec - 7. dec
VOJENS WEEKEND - Badminton
Badmintonlejr for børn mellem 10-14 år 
12. dec
Regionsfinale
Skolen afholder regionsfinale i håndbold.
13. dec - 14. dec
VOJENS WEEKEND - Rytme
Rytmelejr for børn mellem 10 og 14 år.
13. dec - 14. dec
VOJENS WEEKEND - Spring
Springlejr for børn mellem 10 og 14 år.
19. dec
Juleafslutning
Mini gym-opvisning og afslutning for forældre inden juleferie. 
20. dec - 2. jan
JULEFERIE
Vi ønsker alle en god jul og et godt nytår ... vi ses i 2015.
24. dec
JULEAFTEN
Glædelig jul. 
31. dec
NYTÅR
Alle ønskes et godt nytår.
4. jan
Velkommen i 2015
Eleverne kommer tilbage fra juleferie.
5. jan
Trivselssamtaler & Afdelingshygge
Hygge på alle afdelinger sammen med afdelingslærer.
11. jan
SØSKENDEDAG
Eftermiddag for yngre søskende mellem 6 og 14 år. 
14. jan
EFTERSKOLERNES AFTEN
Åbent hus fra kl. 17.30-20.30. 
17. jan - 18. jan
VOJENS WEEKEND - Håndbold
Håndboldlejr for børn mellem 10-14 år.
24. jan - 30. jan
Skitur
Alle elever er på skikursus i Østrig.
2. feb - 5. feb
Terminsuge
Terminsprøver for alle elever.
2. feb - 6. feb
Gymnastikuge
Gymnastikprogram øves til forårets opvisninger.
6. feb
Premiere på gym-opvisning
Forårets opvisningsprogram vises for familien. 
6. feb - 8. feb
Spring Camp
7. feb - 15. feb
VINTERFERIE
15. feb
Forældresamtaler
  
20. feb
Forældresamtaler
22. feb
Gammel elev stævne
Tidligere elever laver opvisning med deres eget hold.
28. mar
NYE ELEVERS DAG
Infodag for elevholdet 2015/16.
2. apr - 6. apr
PÅSKEFERIE
Alle ønskes en god påske. 
9. apr
SES stævne
Gymnastik stævne i Løgumkloster for gym. efterskoler i Sdr. J. 
10. apr
Bedsteforældredag
Eftermiddags arrangement for elevernes bedsteforældre. 
11. apr - 18. apr
Linjetur
Alle linjer er på linjeture rundt i Europa.

 
25. apr - 26. apr
VOJENS WEEKEND - Fodbold
Fodbold døgn for børn mellem 10-14 år.
1. maj
St. bededag
4. maj - 8. maj
Eksamen
Skriftlige prøver for 9. og 10. klasser
9. maj
Elevmøde
14. maj
Kr. himmelfartsdag
20. maj
Tønderstævne
Stævne i Tønder for de sønderjyske efterskoler.
23. maj - 25. maj
Pinseferie
God pinse til alle
5. jun
Grundlovsdag